top of page

Gerçek Safranın Cilt Bakımına Faydaları

Safran, mutfaklarda baharat, lezzet verici ve renklendirici olarak önemli bir yer teşkil eder. Safran, ciltte yararlı etkileri nedeniyle kleopatra tarafından dahi kullanılmıştır. Mevcut en pahalı ve en doğal güzelleştiricilerden olan safran, özellikle cilt aydınlatması veya cilt tonlaması için tasarlanan birçok kozmetik ürünlerde (safran kremi,safranlı sabun,safran jeli)olarak kullanılır . İşte safranın cilt üzerindeki bazı faydaları:

1. Safran, Doğal Güneş Koruma sağlayıcıdır;

Safranın cildi zararlı UV ışınlarına karşı koruyabilen antisolar etkileri olduğu bilinmektedir. Araştırmalar, safran losyonunun homosalata (bazı güneş kremi içinde kullanılan organik bir bileşik) kıyasla daha iyi bir antisoler ajan olarak rol oynayabileceğini gösteriyor. Aslında bir çalışma,% 4 safran losyonunun,% 8 homosalat losyon referansına eşdeğer bir SPF değerini gösterdiğini ortaya koymuştur. Böylece, safran doğal UV emici bir madde olarak kullanılabilir.

2. Safran cilt lekelerini azaltır;

Safran'ın melanin adı verilen pigmenti azalttığı biliniyor. Bu nedenle, çeşitli kozmetik formülasyonlar vasıtasıyla cilt aydınlatma ajanı olarak çok etkili bir şekilde kullanılır.

Safran içeren bir kremalı yüzler koyu renk lekeleri azaltabilir ve cildinizin canlandığını görebilirsiniz.

3. Safran, Cilt Hastalıklarına Faydalıdır;

Safran, iltihaplanma, kızarıklık veya döküntülü cilt durumunu azalttığı biliniyor . Safran, tümör nekroz faktörü (TNF) ve interlökin gibi inflamasyon belirteçlerinin ekspresyonunu inhibe ettiğine inanılan antioksidan bakımından zengindir.Safran, klinik öncesi araştırmalarda cilt kanserine karşı etkinlik göstermiştir.

Tek Yazı: Blog_Single_Post_Widget
bottom of page