top of page

Cilt için safranın faydaları


Safran dünyanın en pahalı baharatlarından biridir. Hazırlandığı zorluk ve aromatik aroması, arkasındaki tek neden değildir. Bu pahalı baharat aynı zamanda vücut ve cilt için çok sayıda yarar sağlar. Kusursuz bir cilt elde etmek için safranızı nasıl kullanabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin!

Safran, Asya ve Avrupa'da lokalize olan ve Hindistan'da yaygın olarak bulunan egzotik çiçek Crocus sativusundan elde edilir. Yüksek fiyatı basitçe baharatın tek bir gramını elde etmek için gerekli olan çiçek miktarından dolayıdır. Hint ve Doğu mutfağında genellikle egzotik yapan yemeğe karakteristik bir lezzet ve aroma eklemek için kullanılır.

Safran çiçeğinin erzağı, pek çok güzellik sorunu ve arzusunun anahtarını tutan küçük bir şeydir. Safran, uzun ince iplikleri çiçeğin erciklerinden çıkararak ve bu değerli baharatı elde etmek için günler boyunca tamamen günlerce kurutularak ekstrakte edilir. Şimdi bu baharatın cildinize sunduğu faydaları görelim.

Safran başlangıçta Türkiye,İran, Kesmir ve Yunanistan'da yaygın olarak yetiştirildi. Egzotik yemeklerde narin bir tatlandırıcı olarak kullanılmasının dışında safran ayrıca bu ülkelerde bitkisel ilaçlarda da kullanılmıştır. Yutulduğunda antimutagenik, antihipertansif, antitusif, sitotoksik, antikonvülzan ve vücuda daha birçok yararlı etkisi vardır. Safranın hafıza ve öğrenme becerilerini geliştirdiği de bilinmektedir. Cildin faydaları da fark edildi ve doğal tıp uzmanları yüz paketlerine ve kremlere eklemeye başladılar . İşte cilt için safranın faydaları;

  • Safranın topikal bir krem ​​formülasyonunda özüt olarak kullanıldığında cildi nemlendirdiği gösterilmiştir .

  • Antiolar ajan olarak çalışır, UV ışınlarını emer ve cildi güneşten korur .

  • Çroketin gibi aktif karotenoidleri antioksidan ve antinosiseptif özellikler gösterir . Bu özellikler, cildin optimum sağlığı sürdürmesine ve genç görünmesine yardımcı olacaktır.

  • Safran ayrıca cilt tahrişini, döküntüleri ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olan anti-inflamatuar özelliklere de sahiptir .

Bu küçük kurutulmuş saplar, cildin faydaları söz konusu olduğunda güçlü bir yumruk atıyor ve cilt bakım rutinlerinde haklı olarak yer alıyorlar. Genç görünümlü, nemlendirilmiş ve parlayan bir cilt, bu baharatın kullanılmasının birkaç yararıdır.

#safranlısabun #safranlıkrem #safrankolonya #safranınciltiçinfaydaları #safranlımaskesabun

Tek Yazı: Blog_Single_Post_Widget
bottom of page